Τελευταία ενημέρωση 11:51, 23 Απρ 2024

Άνοδος και φουλ για πρωτιά το Peristeri Volley

Κατηγορία Θέματα

Με την νέα νίκη της Γυναικείας ομάδας του Peristeri Volley εναντίον του Τελαμώνα στη Σαλαμίνα με 2-3 σετ ολοκληρώθηκε η τρίτη αγωνιστική των μπαράζ ανόδου.

Εξασφαλίστηκε η άνοδος στην τοπική κατηγορία Γυναικών της Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Α. με το μόνο που απομένει να είναι η κατάκτηση της πρώτης θέσης. Στο 1ο σετ οι αθλήτριες του Peristeri Volley λόγω των λαθών τους, ιδιαίτερα στην αρχή του σετ αρκέστηκαν στο να ακολουθούν στο σκορ την γηπεδούχο ομάδα που επικράτησε στη επίθεση, με την διακύμανση του σκορ 5-2, 10-11, 16-15, 20-17, 23-19 με τελικό 25-20. Ίδιο το σκηνικό και στο 2ο σετ με τον Τελαμώνα μετά το 6-9 να ξεφεύγει στο σκορ με 15-10, 17-12, 21-14 με τελικό 25-15 και 2-0 σετ.

Η ανανέωση της ομάδας του Peristeri Volley, από το μέσο του 2ου σετ, άρχισε να αποδίδει στο 3ο σετ και παρά την άνοδο της απόδοσης του Τελαμώνα που πίεσε ακόμη περισσότερο στο σέρβις και την επίθεση, τα κορίτσια του Peristeri Volley συγκεντρώθηκαν, άλλαξαν την αμυντική τους τακτική τους και άρχισαν να αντιδρούν σωστά. Ανέβασαν την απόδοση τους στην άμυνα, στην υποδοχή, στο σέρβις και στο μπλοκ και με την διακύμανση του σκορ 7-7, 11-12, 15-15, 17-16, 21-17, 23-20 πήραν το σετ 23-25.

Μάχη και στο 4ο σετ με τα κορίτσια του Peristeri Volley με την ίδια τακτική στην άμυνα και στο μπλοκ να βγάζουν εκπληκτικές άμυνες στις επιθέσεις του Τελαμώνα. Ο Τελαμώνας παρότι πίεσε ακόμη περισσότερο στο σέρβις και στην επίθεση δεν μπόρεσε τελικά να ανακόψει την ανοδική απόδοση των κοριτσιών του Peristeri Volley που έδειχναν αρκετά συγκεντρωμένες και αποφασιστικές στις κρίσιμες καμπές του παιχνιδιού με την διακύμανση του σκορ 6-6, 8-14, 13-16, 18-19, 22-21, 23-25 και 2-2 σετ.

Στο 5ο σετ τα κορίτσια του Peristeri Volley έδειξαν από νωρίς τις προθέσεις τους με 1-6, 2-8, 3-12, 4-14 έκαναν το 6-15 ,2-3 σετ και πήραν τους δύο βαθμούς της νίκης.

Το Peristeri Volley αγωνίστηκε με: Βασιλική Παυλοπούλου (Διαγώνια), Αφροδίτη Χιόνη (Κεντρική), Κωνσταντίνα Μπαβέλη (Ακραία), Βασιλική Νικολάου (Ακραία), Θεανώ Μπουτζουλγιάν (Πασαδαδόρος), Κατερίνα Κουβέλη (Κεντρική), Κατερίνα Φετάνη (Ακραία), Χριστίνα Βούκια (Κεντρική), Μαρίνα Στασινοπούλου (Πασαδόρος), Μαριάνα Παπαδιώτη (Libero),Τσατούμα Όλγα (Διαγώνια).

Απουσίασαν : Γούνη Δωροθέα (Διαγώνια).
Προπονητής:  Κώστας Σαϊτης

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 13 Μάρτιος 2015 11:29
Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Στέγη αστέρων η Πνευματική Στέγη »