Τελευταία ενημέρωση 18:36, 19 Απρ 2024

Πήγε στο Λαύριο αλλά δεν...εμφανίστηκε!

Κατηγορία ΓΣ Περιστερίου
(1 Ψήφος)

Το πρώτο ματς της χρονιάς που πήγε στο γήπεδο αλλά δεν...εμφανίστηκε ήταν το σημερινό για τον ΓΣΠ στο Λαύριο το οποίο κάνοντας την καλύτερη εμφάνιση της σεζόν επιβλήθηκε  με 83-55 και εξασφάλισε επί της ουσίας την παραμονή  στην κατηγορία φτάνοντας στις 6 νίκες.
Για τους αγνώριστους παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη, που μάλλον πήγαν για... βόλτα στο Λαύριο, έχασαν πολύ σημαντικό έδαφος για την 4άδα, ακόμα και για την 5η θέση, αν ο ΠΑΟΚ πάρει τη νίκη επί του Άρη στο «Nick Galis Hall».

Σε ό,τι αφορά την αναμέτρηση, το Λαύριο από την αρχή πήρε τα ηνία και με κορυφαίους τους Λαμπ και Λούντζη κατάφερε από την πρώτη περίοδο να παίρνει διψήφιες διαφορές (24-13) και τελικά να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο (24-15), με την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη να την κρατά επιθετικά είτε ο Σκορδίλης, είτε ο Χάροου.

Με το κίνητρο της εξασφάλισης της παραμονής να δίνει μεγάλη ώθηση στους γηπεδούχους, το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα υπέρ τους και η διαφορά αντί να μειώνεται υπέρ του θεωρητικά φαβορί, αυτή ανέβαινε συνεχώς φτάνοντας στο +14 (28-14), με παίκτες του Σερέλη να παίζουν εκπληκτική άμυνα, υποχρεώνοντας σε πολύ χαμηλά ποσοστά τους Περιστεριώτες (2/13 τρίποντα). Τελικά, το ημίχρονο έκλεισε στο +11 (38-27), αφήνοντας τα πάντα ανοιχτά εν όψει του δευτέρου ημιχρόνου.

Ωστόσο, παρά τα όσα μπορεί να ειπώθηκαν στα αποδυτήρια, το Λαύριο ήταν φανερά πολύ μέσα στο κλίμα του αγώνα, συγκριτικά με το Περιστέρι που συνέχιζε να παίζει χωρίς ενέργεια και με πολύ μεγάλη αστοχία από την περιφέρεια. Η εκπληκτική άμυνα των γηπεδούχων συνέχιζε να αποτελεί τον κύριο παράγοντα του ματς, ενώ στην επίθεση είχαν πολυωωνία (Λούντζης, Κακλαμανάκης, Λαμπ), οπότε βρήκαν την ευκαιρία να «καθαρίσουν» το παιχνίδι, στέλνοντας τη διαφορά στο +20.

Η 4η περίοδος έγινε γιατί έπρεπε να... γίνει, καθώς το Περιστέρι ξεκάθαρα είχε πετάξει λευκή πετσέτα,  αλλά το Λαύριο συνέχιζε το δικό του σόου, φτάνοντας τελικά στη νίκη και με τη διαφορά στους 28 πόντους (83-55).

Οι διαιτητές: Μάνος, Συμεωνίδης, Αναστόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 38-27, 60-40, 83-55

Λαύριο Aegean Cargo (Σερέλης): Λούντζης 15 (1), Κακλαμανάκης 13 (5/9 δίποντα, 3/3 βολές), Κουζέλογλου 8 (2), Λαμπ 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπιούφορντ 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαστρογιαννόπουλος 6 (2), Χαραλαμπόπουλος 5 (1), Μιλόσεβιτς 2, Περράκης 3 (1), Νίξον 3 (1), Ερμείδης 2, Γουίδι 7

Περιστέρι Βίκος Cola (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 3 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκρέι 14 (2/5 τρίποντα), Αγραβάνης, Ντάνιελ 12, Κάλαχαν 3 (1/6 σουτ), Μουράτος 2, Σκορδίλης 4, Χάροου 8 (4/10 σουτ), Μπεντίλ 4, Καράμπελας 2, Μουρ 3

Τελευταία τροποποίηση στις Σάββατο, 23 Μάρτιος 2019 19:36