Τελευταία ενημέρωση 23:42, 19 Απρ 2024

«Εδώ είναι Περιστέρι» και με ΠΑΟΚ!

Με όλο το σεβασμό στην ιστορία και την προσφορά του ΠΑΟΚ στο ελληνικό μπάσκετ, ο ΓΣ Περιστερίου τον «είχε για πλάκα». Όποτε ήθελε ανέβασε στροφές, όποτε ήθελε κατέβαζε κι επειδή στο τέλος έσβησε τις μηχανές από το -16 η διαφορά πήγε στους πέντε πόντους που αποτελεί μαγική εικόνα και συνάμα τιμητικό σκορ για τον Δικέφαλο του Βορρά (80-75).

Πολύ ωραία ατμόσφαιρα για μια ακόμη φορά αλλά και πολύς κόσμος για τις δεδομένες συνθήκες σήμερα στο κλειστό της Τζον Κένεντι. Το σύνθημα «Εδώ είναι Περιστέρι» έγινε πράξη και σήμερα στον απόλυτο βαθμό.

Το ματς

Ένα σερί 16-0 από τα τέλη της τρίτης περιόδου μέχρι τα τέσσερα πρώτα λεπτά της τέταρτης, ήταν αρκετό για να απλοποιήσει το έργο του Περιστερίο απέναντι στον ΠΑΟΚ. Τον νίκησε με 80-75, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης πάντως να επιχειρεί στα τελευταία λεπτά την ολική επαναφορά. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το εντός έδρας αήττητο τους (4-0) και ανέβηκαν στη 2η θέση της βαθμολογίας (6-1). Ο Δικέφαλος από την πλευρά του παραμένει χαμηλά με απολογισμό 2-5.

Οι γηπεδούχοι μετουσίωσαν στο παρκέ στα μεγαλύτερα διαστήματα του αγώνα την ποιοτική ανωτερότητα του και κυρίως τις περισσότερες επιλογές που έχουν σε σχέση με αυτές του ΠΑΟΚ που αγωνίστηκε με ένα “σφιχτό” rotation.

Το Περιστέρι  είχε τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά όμως ο ΠΑΟΚ δεν του επέτρεπε να αισθανθεί άνετα και να “κλειδώσει” από νωρίς τη νίκη του. Στην πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ τόσο από επιθετικά ριμπάουντ (πέντε πόντοι) όσο και από αιφνιδιασμούς (πέντε πόντοι) και προηγήθηκαν με 12-4 στο 4', 16-9 στο 8' και 18-11 στο τέλος της.

Η εικόνα της δεύτερης περιόδου δεν ήταν πολύ διαφορετική. Με τον Σκούτσι Σμιιθ να δίνει λύσεις από την περιφέρεια και έχοντας πολύ καλή αμυντική συμπεριφορά, το Περιστέρι ήταν σταθερά μπροστά. Στα πρώτα της λεπτά προηγήθηκε με 20-11 και παρότι ο ΠΑΟΚ βρήκε τρόπο να πλησιάσει (32-28), στο φινάλε του ημιχρόνου οι “κυανοκίτρινοι” ήταν μπροστά με 42-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ηλία Ζούρου επιχείρησε να ξεφύγει ακόμη περισσότερο και στο 26' ήταν μπροστά με 56-41 όμως ο Δικέφαλος βρήκε και πάλι τρόπο επιστροφής. Με μία άμυνα “ζώνης” και ένα σερί 8-0, μείωσε στο 56-49. Κάπου εκεί όμως φάνηκε να τον εγκαταλείπουν οι δυνάμεις του. Το Περιστέρι με περισσότερες επιλογές στο ρόστερ του, είχε περισσότερη ενέργεια και φρεσκάδα και κάνοντας ένα σερί 16-0 μέχρι το 33', στην ουσία τελείωσε το παιχνίδι (73-49). Ο ΠΑΟΚ με ένα “ζον-πρες” και βρίσκοντας λύσεις από τον Ουίγκινς και τον Λιούις, μάζεψε τη διαφορά και σε ένα βαθμό έγινε απειλητικός αφού “έτρεξε” ως το τέλος ένα σερί 26-7.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 42-31, 57-49, 80-75.

Περιστέρι (Ζούρος): Σμιθ 15 (4/4τρ.), Μπλέικ 6, Μορέιρα 6, Βασιλόπουλος 8 (1), Γκρέι 3 (1/5τρ.), Ξανθόπουλος 5 (1), Σκορδίλης 6, Αγραβάνης, Σαλούστρος 7 (1), Γόντικας 2, Χάτσερ 7 (1), Κίνγκσλεϊ 15.

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Λιούις 13 (2), Σμιθ 13 (3), Σχίζας, Μαργαρίτης 9 (1), Σαρικόπουλος 8, Τσόχλας 8, Χατζηνικόλας, Μπεστ 4, Γουίγκινς 11 (11ριμπ.), Εγκεκέζε, Νόουλς 9.

Τελευταία τροποποίηση στις Κυριακή, 17 Νοέμβριος 2019 20:24
Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Ζούρος: «Ελπίζω να πήραμε ένα καλό μάθημα»! »