Τελευταία ενημέρωση 15:09, 19 Απρ 2024

Μετά από 33 χρόνια που τους βρήκαμε αντιπάλους στην Α1, μετά από δύο παρατάσεις και μετά από ένα συγκλονιστικό ματς,  χάσαμε που να μην χάναμε!.

Ο φοβερός και τρομερός Μορέιρα που πέτυχε 30 πόντους δεν έφθανε για να δώσει τη νίκη στον «ΓουΣουΠου» κόντρα στον Ιωνικό  οποίος πανηγύρισε τη νίκη με 100-95 και μαζί μια νίκη γοήτρου.

Άλλωστε το γόητρο σε αυτά τα παιχνίδια αποτελεί το πρωτεύον και η βαθμολογική κατάταξη το δευτερεύον γιατί όπως και να έχει ο ΓΣΠ είναι καλύτερη ομάδα από τον Ιωνικό αλλά δεν μπόρεσε να το παρουσιάσει τουλάχιστον σήμερα στο κλειστό «Σοφία Μπεφόν» που επί της ουσίας ήταν μια ουδέτερη έδρα.

Αυτή η ομάδα ωστόσο μας έχει δώσει τόσες χαρές φέτος παίζοντας σε δύο και τρία ταμπλό που ακόμη και αυτή ήττα γοήτρου δεν θα γίνει η αιτία για να «ακυρώσει» όσα σημαντικά πράγματα έχει κάνει μέχρι τώρα και θα συνεχίσει να κάνει στο μέλλον.

Το ματς

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 8-5 στο 4’, με το Περιστέρι να παίρνει σκορ από Βασιλόπουλο και Μορέιρα, όμως από εκείνο το διάστημα και έπειτα ήλεγχαν το παιχνίδι. Μαυροκεφαλίδης και Λόρενς ανέλαβαν δράση για το 19-13 στο 7’, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με +3, 25-22, χάρη στον Μορέιρα, ο οποίος ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου. Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και η δεύτερη περίοδος. Ο Ιωνικός ήταν σταθερά μπροστά καθώς είχε βρει επιθετικές λύσεις και από τον Τζόουνς, ενώ είχε περισσότερους πόντους από αιφνιδιασμό και επιθετικά ριμπάουντ, για το υπέρ του 37-33 στην ανάπαυλα.

Το Περιστέρι μπήκε με διαφορετική φιλοσοφία στο τρίτο δεκάλεπτο και με τον Μορέιρα ξανά πρωταγωνιστή κάτω από τα καλάθια, προηγήθηκε για πρώτη φορά με με +6 (48-42 στο 24’). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με την επιθετική αφύπνιση του Χαραλαμπόπουλου για το υπέρ τους 53-52, δύο λεπτά πριν μπούμε στην τελευταία περίοδο, που διευρύνθηκε στο 58-55 στο 30’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ανέλαβε δράση ο Μπαρτ, ο οποίος με συνεχόμενους πόντους, έβαλε μπροστά τον Ιωνικό με 67-62 στο 34’.

Η άνοδος του Γκρέι, βοήθησε το Περιστέρι να κάνε επί μέρους 11-5 και να προσπεράσει ξανά με 73-72, τρία λεπτά πριν το φινάλε, όμως με τρίποντο του Μπαρτ και καλάθι του Χαραλαμπόπουλου, ο Ιωνικός προηγήθηκε 77-73, 40’’ πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, καθώς μείωσαν αρχικά με καλάθι του Σμιθ και ισοφάρισαν σε 77-77 με βολές του Μορέιρα, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί, το Περιστέρι προηγήθηκε 84-80 με 1’:40’’ να απομένει χάρη σε καλάθια των Μορέιρα και Χάτερ, όμως με 5-0 σερί του Μπαρτ, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά 85-84, με 47’’ να απομένουν. Ο Μορέιρα με 1/2 βολές ισοφάρισε, οι δύο ομάδες ήταν άστοχες σε εκατέρωθεν επιθέσεις και το παιχνίδι οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση. Οι φιλοξενούμενοι, έδειχναν και πάλι να ελέγχουν την κατάσταση, 92-91 με τρίποντο του Σμιθ, όμως ο Χαραλαμπόπουλος με καλάθι και καθοριστικό τρίποντο, έβαλε μπροστά τον Ιωνικό με 96-92 και ουσιαστικά «καθάρισε» το παιχνίδι 22’’ πριν το φινάλε του.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 37-33, 58-55, 77-77 (κ.δ.), 85-85 (1η παρ.), 100-95 (2η παρ.)

Ιωνικός Νικαίας (Βετούλας): Τζόουνς 13 (1), Λόρενς 8 (1), Μαυροκεφαλίδης 19 (2), Σάφτενααρ 3 (1), Δημάκος 3 (1), Στιθ, Χαραλαμπόπουλος 19 (1), Μπατής, Μπαρτ 35 (4), Κατούφας.

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Σμιθ 15 (3), Μπλέικ 7 (1), Μορέιρα 30, Βασιλόπουλος 12 (2), Γκρέι 11 (2), Ξανθόπουλος 2, Αγραβάνης 2, Σαλούστρος, Γόντικας 2, Χάτσερ 9 (2), Κίνγκσλεϊ 5 (1).

Τελευταία τροποποίηση στις Σάββατο, 07 Δεκέμβριος 2019 19:32
Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: «Πληρώσαμε το κακό ξεκίνημα» »