Τελευταία ενημέρωση 11:38, 20 Απρ 2024

Οι τέσσερις σημαντικές απουσίες (Βασιλόπουλος, Ξανθόπουλος, Χάτσερ και Γόντικας) του Περιστερίου δεν εμπόδισαν την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου να πραγματοποιήσει μια πολύ καλή εμφάνιση για 38 περίπου λεπτά και να ηττηθεί στο τέλος με 84-72 από τη Νίμπουρκ στο φινάλε της πρώτης φάσης του Basketball Champions League.

Στο γήπεδο της Νίμπουρκ, την ομάδα του Περιστερίου στήριξαν με τη φωνή τους από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό περίπου πενήντα πιστοί οπαδοί της που ταξίδεψαν στην Τσεχία.

Το τελικό σκορ αδικεί τους «κυανοκίτρινους» που ήταν μέσα στο παιχνίδι (73-69 στο 37'30’’). Η κούραση και κάποια χαμένα ριμπάουντ επέτρεψαν στους Τσέχους να φτάσουν στη νίκη και την κατάκτηση της πρώτης θέσης στον όμιλο.

Με τον Γιανίκ Μορέιρα να αποτελεί τον εκφραστή των επιθετικών ενεργειών και τον Στίβεν Γκρέι να παίρνει στην συνέχεια την «μπαγκέτα», το Περιστέρι  βρέθηκε να προηγείται και με 9 πόντους (20-29 στο 9’) στην πρώτη περίοδο. Ο Μπούκερ με τον Χρούμπαν απειλούσαν για τη Νίμπουρκ που έφερε τον αγώνα στα ίσια (42-42) στο τέλος του πρώτου μέρους.

Η ελληνική ομάδα, παρά τις σημαντικές απουσίες, βρήκε λύσεις και από τους Μόουζες, Αγραβάνη και Καράμπελα στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας τον έλεγχο του ρυθμού στο μεγαλύτερο μέρος.

Στην επανάληψη, οι Τσέχοι είχαν σκοράρισμα και από τους Μπόχατσικ και Ντάλτον και μπόρεσαν να προηγηθούν με 71-59 (στο 32’). Ο Γκρέϊ με τρίποντο σάλπισε την αντεπίθεση για την ελληνική ομάδα που πλησίασε σε απόσταση βολής (73-69 στο 37'30’’). Εκεί, τα βήματα του Γιανίκ Μορέϊρα και κάποια ριμπάουντ που έδωσαν δεύτερες επιθέσεις στη Νίμπουρκ οδήγησαν στην ήττα, σε μια αναμέτρηση, όπου οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου έκαναν «κατάθεση ψυχής» απέναντι σ’ έναν υπερπλήρη και πανίσχυρο αντίπαλο που κοίταξαν όμως στα μάτια μέχρι το τελευταίο δίλεπτο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαντσαρίνι - Χορόζοφ - Βελίκοφ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-31, 42-42, 61-53, 84-72

ERA ΝΙΜΠΟΥΡΚ (Αμιέλ): Μπέντα 7 (1/5 τρίποντα), Μπόχατσικ 13 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Ντάλτον 14 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρόγκιτς 2, Χρούμπαν 16 (2/8 τρίποντα), Μπούκερ 25 (4/7 τρίποντα), Κριτζ 1, Χάνκινς Τούμα

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ  (Παπανικολόπουλος): Κάζινς (0/4 σουτ, 4 λάθη), Σαλούστρος 6 (2), Μορέιρα 16 (6/13 δίποντα, 4/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Γκρέι 18 (4/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μόουζες 11 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπλέικ 4, Σκορδίλης 4, Αγραβάνης 7 (1), Καράμπελας 6 (2)

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: «Μπράβο στα παιδιά για τον τρόπο που αγωνίστηκαν» »