Τελευταία ενημέρωση 04:45, 16 Απρ 2024

Το πρώτο τεστ της νέας χρονιάς έδωσε το Σάββατο ο ΓΣΠ με αντίπαλο το Λαύριο μετά από έξι μήνες αγωνιστικής απραξίας κερδίζοντας με 76-55 στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».

Ο Νίκος Παπανικολόπουλος είχε όλους τους παίκτες στην διάθεση του και, ξεκινώντας στο αρχικό σχήμα τους Γκάντι, Πέτεγουει, Γκρέι, Μαυροκεφαλίδη και Τζόουνς, ανέβασε προοδευτικά την απόδοση της ομάδας.

Προφανώς και τα νέα πρόσωπα χρειάζονται πίστωση χρόνου, αλλά μετά το αρχικό 10λεπτο (14-15) οι «κυανοκίτρινοι» επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους (36-30 στο 20’ και 46-32 στο 23’) με πίεση στην άμυνα και λύσεις επιθετικά από τους Άρλετζ, Πέτεγουει, Μαυροκεφαλίδη και Σαλούστρο.

Το Λαύριο απειλούσε στο πρώτο ημίχρονο με τον Κάρτερ (σημείωσε 12 από τους 17 συνολικά πόντους του) και με τον Μπελ στο «ζωγραφιστό».

Η καλή άμυνα του Περιστερίου (δέχθηκε μόλις ένα καλάθι από το 26’ μέχρι το 30’) και η καλή κυκλοφορία τη μπάλας έφεραν τα ελεύθερα σουτ και η διαφορά άνοιξε (61-40 στο 30’) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Μία διαφορά που συντηρήθηκε και στο τελευταίο 10λεπτο, οδηγώντας το Περιστέρι στη νίκη (76-55) επί ενός αντιπάλου που δεν είχε στην διάθεση του τον Μουράτο, ενώ αναμένει τον Ντέιβις την επόμενη εβδομάδα.