Τελευταία ενημέρωση 00:34, 25 Απρ 2024

Από το 2011 συνεχίζουμε να ψάχνουμε μια κούπα!

Από το 2011 που ξεκινήσαμε στην πόλη να ψάχνουμε μια κούπα φθάνουμε συνεχώς στη βρύση και δεν πίνουμε νερό.

Δύο φορές το κάναμε με τον Ατρόμητο και άλλες τόσες με τον ΓΣΠ. Χθες η πρώτη κούπα σε επαγγελματικό επίπεδο ήταν στο Περιστέρι για 30 λεπτά. Όμως η κακή απόδοση στην  τελευταία περίοδο υποχρέωσε το Περιστέρι στην ήττα (82-74) από τον Προμηθέα στον τελικό του 1ου Super Cup, στο Κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».

Οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου έπαιξαν εξαιρετικά για τρία 10λεπτα, αλλά στην τελευταία περίοδο, η αστοχία και τα καλάθια του Ίαν Μίλερ έδωσαν τη νίκη στους Πατρινούς, που πήραν πολύ σημαντική βοήθεια κοντά στο καλάθι από τον Ντάνι Αγκμπελέσε, ο οποίος αναδείχθηκε και πολυτιμότερος παίκτης.

Με τον Γκρέι να σηκώνει το βάρος επιθετικά, το Περιστέρι πήρε νωρίς το προβάδισμα (9-4 στο 4') και το διατήρησε (23-20 στο 10’). Ένα εκρηκτικό ξεκίνημα με τους Άρλετζ, Πέτεγουει επέτρεψε στους «κυανοκίτρινους» να πάρουν ένα προβάδισμα 9 πόντων (33-24 στο 13'10’’).

Με τον Αγκμπελέζε να αποτελεί αξιόπιστη λύση επιθετικά ο Προμηθέας πλησίασε (41-37 στο 20’). Στο τρίτο 10λεπτο το Περιστέρι κυριάρχησε με τον Αμπντούλ Γκάντι και τον Στίβεν Γκρέι να σκοράρουν παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα (65-57 στο 28’).

Στο τέλος του δεκαλέπτου ένα τρίποντο από τα 8 μέτρα του Γιαννόπουλου με την λήξη επέτρεψε στον Προμηθέα να πλησιάσει (65-60) και στην τελευταία περίοδο, με καλάθια των Αγκμπελέσε - Αγραβάνη, να βρεθεί μπροστά στο σκορ (69-67 στο 35’).

Όταν η παραγωγικότητα του Περιστερίου μειώθηκε, ο Μίλερ «συνδέθηκε» με το καλάθι και με εννιά πόντους οδήγησε τον Προμηθέα στην μεγάλη ανατροπή και στη νίκη - τίτλο.

Με 3/12 τρίποντα έκλεισε το πρώτο μέρος ο Προμηθέας, που έβαλε 14 πόντους από τα 11 επιθετικά του ριμπάουντ. Το Περιστέρι, από την άλλη, πήρε 24 πόντους από τον πάγκο του, είχε 23 δίποντα, 8 τρίποντα και έδειχνε πιο ισορροπημένο.

Στο τέλος της βραδιάς οι 16 πόντοι που πέτυχαν οι νικητές από τα 15 επιθετικά τους ριμπάουντ έπαιξαν τον ρόλο τους, όπως και οι 19 πόντοι από τα 13 λάθη του Περιστερίου.

Οι διαιτητές: Κορομηλάς, Σώμος, Ψαριανός.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 37-41, 60-65, 82-74.

Προμηθέας(Γιατράς): Αγκμπελέσε 16 (6/12 δίποντα, 4/5 βολές, 12 ριμπάουντ), Λούντζης 9 (3/11 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αγραβάνης 5 (1), Γιαννόπουλος 7 (1), Μίλερ 17 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/7 βολές), Τζέιμς 7 (2/8 σουτ, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκάρετ 15 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χριστοδούλου 2, Φλόιντ 4.

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Γκάντι 14 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σαλούστρος 2, Βασιλόπουλος, Τζόουνς 9 (9 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γκρέι 13 (3/13 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Άρλετζ 7, Σκορδίλης 5, Πέτεγουεϊ 13 (4/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαυροκεφαλίδης 2, Αθηναίου 2, Καράμπελας 7 (1).

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Παπανικολόπουλος: «Κάναμε λάθος επιλογές» »