Τελευταία ενημέρωση 04:22, 20 Απρ 2024
Κατηγορία Φοίνικας

Ο Γιώργος Αλεξόπουλος μιλά στο peristerisports για την ισοπαλία του Φοίνικα στη Γλυφάδα.

''Όταν δεν μπορείς να κερδίσεις, τουλάχιστον μην χάσεις'' αναφέρει μία ποδοσφαιρική ρήση και μάλλον είναι η κατάλληλη για να περιγράψει τον τρόπο με τον οποίο προσέγγισε ο Γιώργος Αλεξόπουλος στην ισοπαλία που απέσπασε ο Φοίνικας στη Γλυφάδα από την τοπική ομάδα (1-1). Η ομάδα του Περιστερίου εμφανίστηκε μετριότατη απέναντι σε έναν αντίπαλο που ήθελε μόνο νίκη, ωστόσο φρόντισε να αποφύγει την ήττα, με τον έμπειρο προπονητή να μιλά στο peristerisports για την εικόνα του αγώνα.

''Όλα τα παιχνίδια είναι δύσκολα, μόνο εμείς μπορούμε να τα κάνουμε εύκολα. Στο α' ημίχρονο ήμασταν κάπως καλοί, είχαμε την κυκλοφορία της μπάλας, παίζαμε γύρω από την περιοχή τους, χωρίς όμως να πετύχουμε το γκολ που θα μας έδινε το προβάδισμα. Όμως, στο β' ημίχρονο κάναμε ίσως το χειρότερο παιχνίδι μας! Βέβαια, σε ένα οριακό σημείο δεν μας δόθηκε καθαρό πέναλτι (σε χέρι αμυντικού μετά από γύρισμα του Λαμπράκη), στην επόμενη φάση είχαμε την αποβολή και μετά δεχθήκαμε το γκολ! Έτσι, βάλαμε στο ματς τρία πιο επιθετικογενή παιδιά (Χαμοσφακίδης, Νομικός, Φιλόπουλος), καταφέραμε να ισοφαρίσουμε, όμως στο τέλος ήμασταν απείθαρχοι, με αποτέλεσμα να δώσουμε τη δυνατότητα στον αντίπαλο να κάνει'' ήταν το σχετικό σχόλιο του έμπειρου προπονητή, ο οποίος ολοκλήρωσε σημειώνοντας: ''Στη Γλυφάδα και κόντρα σε μία μέτρια ομάδα πήραμε το λιγότερο κακό αποτέλεσμα. Αυτή είναι η φιλοσοφία μου: πρέπει να παλεύεις όλα τα παιχνίδια και στη χειρότερη περίπτωση να φεύγεις από το γήπεδο με έναν βαθμό''.

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Σόου Χαμοσφακίδη! »