Λαβώθηκε όταν ήταν έτοιμο να ανοίξει τα φτερά του!

Ένα απίστευτο τρίποντο του Ζόρικς 1'' πριν από το τέλος στέρησε από το «έξυπνο» Περιστέρι τη δυνατότητα να διεκδικήσει την πρόκριση στην παράταση και μοιραία αποκλείστηκε από τη Ρίγα που συνεχίζει στους 16» του Basketball Champions League. Το Περιστέρι λαβώθηκε μοιραία την στιγμή που ήταν έτοιμο να απλώσει τα φτερά του.

Η περιστεριώτικη ομάδα παρά το τρομερά κακό πρώτο δεκάλεπτο, παρά τις σημαντικές ελλείψεις, παρά το -16 που βρέθηκε να χάνει κατάφερε με μπροστάρη τον Μπουρούση, με οργάνωση και σχέδιο να ψαλιδίσει τη διαφορά και να ισοφαρίσει 5'' πριν από τη λήξη σε 57-57 . Από την στιγμή άλλωστε που χρειαζόταν νίκη με +4 η έξυπνη επιλογή της παράτασης ήταν η μοναδική λύση. Ήρθε όμως αυτός ο πιτσιρικάς ο Ζόριτς για να πετύχει ένα φοβερό τρίποντο και να δώσει τη νίκη - πρόκριση στη Ρίγα με 60-57.

Είναι γεγονός ότι το Περιστέρι ξύπνησε πολύ αργά, αλλά τουλάχιστον ξύπνησε. Κι έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς έφθασε μέχρι το τέλος. Από την άλλη η Ρίγα αφού νίκησε δύο φορές προκρίθηκε δίκαια. Για τον ΓΣΠ μένει η  προσπάθεια και η προσδοκία ότι του χρόνου θα τον ξαναδούμε στα ευρωπαϊκά σαλόνια.

Το ματς

Το  παιχνίδι είχε τον χαρακτήρα του τελικού, δεδομένων αυτών που κυνηγούσε το Περιστέρι. Στην πράξη όμως, οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη δεν έδειξαν ότι μπορούν να διεκδικήσουν την πρόκριση. Με τον Κάιλ Άλμαν να σκοράρει κατά ριπάς στο πρώτο δεκάλεπτο και τον Άρτις Άτε να δίνει λύσεις από την περιφέρεια, η Ρίγα έφτασε στο +10 (14-4 στο 7') αρχικά και στο +18 (28-10 στο 13') λίγο αργότερα, την ώρα που οι παίκτες της ελληνικής ομάδας είχαν 3/19 σουτ και 7 λάθη. Το πρώτο μέρος έκλεισε με τους γηπεδούχους να διατηρούν το διψήφιο προβάδισμα (40-27), έχοντας τον πρώτο λόγο για τη νίκη - πρόκριση στους "16" του Basketball Champions League.

Με άρμα μάχης την δράση του Γιάννη Μπουρούση κοντά στο καλάθι και τον Χρήστο Σαλούστρο να προσφέρει πολλές λύσεις ερχόμενος από τον πάγκο, το Περιστέρι έκανε σπουδαία προσπάθεια στο τρίτο δεκάλεπτο. Σε τέτοιο βαθμό που με πέντε σερί πόντους του δεύτερου, η διαφορά έπεσε από το -15 (44-29 στο 23') στο -3 (46-43 στο 28'). Οι κακές επιθετικές επιλογές όμως δεν επέτρεψαν στους παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη να πάρουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου.

Όσο περνούσε η ώρα, οι φιλοξενούμενοι έδειχναν όλο και πιο ικανοί για το διπλό. Πίεσαν την μπάλα, οδήγησαν τη Ρίγα σε κακές επιλογές στην επίθεση και χάρη σε πέντε πόντους από τον Ζήση Καράμπελα (τρίποντο) και τον Γιάννη Μπουρούση (δίποντο), έφερε το παιχνίδι στο "Χ" στα 5.5'' για το τέλος. Έψαχνε λοιπόν μια καλή άμυνα για να πάει ο αγώνας στην παράταση κι εκεί να διεκδικηθεί η νίκη με +4 που θα έδινε την πρόκριση.

Ο Κρίστερς Ζόρικς έβαλε όμως ένα πολύ δύσκολο τρίποντο στο 1.1'' για το φινάλε και έδωσε τη νίκη - πρόκριση στη Ρίγα (60-57) στους "16" του Basketball Champions League, με το Περιστέρι να στρέφει πλέον την προσοχή του σε ό,τι έχει να κάνει με τη Stoiximan Basket League και το Κύπελλο Ελλάδας.

Διαιτητές: Βιατόρ - Ματσόνι - Γκλίσιτς.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 40-27, 48-43, 60-57.

ΡΙΓΑ (Γκαϊλίτις): Άλμαν 17 (1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Κάιζερ 3 (1/6 σουτ, 12 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μάντσεν 5 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Σκέλε 10 (1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ζόρικς 10 (2), Άτε 11 (3/9 τρίποντα), Κοχς, Πινέιρο 4 (0/5 τρίποντα), Βίτολς.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Μπουρούσης 19 (6/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Κρόκετ 8 (0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), ΜακΛιν 4 (2/10 σουτ, 10 ριμπάουντ), Πέτεγουεϊ 11 (3/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ασίστ), Σαλούστρος 5 (1), Χάροου, Τζόουνς 2 (1/9 δίποντα, 0/1 βολή, 9 ριμπάουντ), Καράμπελας 8 (2), Βασιλόπουλος.

Τελευταία τροποποίηση στις Τρίτη, 26 Ιανουάριος 2021 21:36