Τα σκαμπανεβάσματα θα τον συντροφεύουν!

Τα σκαμπανεβάσματα στα αποτελέσματα και στις εμφανίσεις θα συντροφεύουν τελικά μέχρι το τέλος τον ΓΣ Περιστερίου το οποίο αν και είχε  για τρία 10λεπτα είχε τον απόλυτο έλεγχο  γνώρισε χθες την εντός έδρας ήττα (79-70) από τον Ηρακλή, για την 16η αγωνιστική της  Basket League.

Οι «κυανοκίτρινοι» δεν βρήκαν τις λύσεις από την περιφέρεια (είχαν 9/32 τρίποντα, ήτοι 28.1%) απέναντι στην άμυνα ζώνης του αντιπάλου και αυτό στο τέλος κόστισε. Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και επέβαλλε τον ρυθμό της. Πίεσε στην άμυνα, έλεγξε τα ριμπάουντ και με τον Τεράν Πέτεγουει σε πολύ καλή ημέρα (είχε 15 πόντους στην πρώτη περίοδο με 6/9 σουτ) παίρνοντας διψήφιο προβάδισμα (24-14 στο 10').

Σταδιακά, ο Ηρακλής βελτίωσε την εικόνα του ακουμπώντας την μπάλα στον Βασίλη Καββαδά και με πόντους που βρήκε από τους Χάνλαν, Χάτσερ και Χάγκινς πλησίασε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (41-35 στο 20').

Η άμυνα ζώνης του Θανάση Σκουρτόπουλου στο δεύτερο ημίχρονο άρχισε να δυσκολεύει τις επιθέσεις των γηπεδούχων που όμως με καλάθι του Χρήστου Σαλούστρου βρέθηκε στο +10 (58-58 στο 29’).

Εκεί, ο «γηραιός» αντέδρασε και με καλάθια των Χάνλαν, Χάγκινς μείωσε σε 58-53 (στο 30’). Το Περιστέρι ήταν άστοχο περιφερειακά στην ζώνη και όταν ο Ντέβιν Ίμπανκς βρήκε ρυθμό, ο Ηρακλής πήρε τον έλεγχο (61-62 με τον Ίμπανκς στο 33’ και 61-65 στο 34’).

Οι γηπεδούχοι αισθάνονταν την πίεση και δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις αφού τα σουτ ήταν άστοχα. Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου ανέβασε την διαφορά στο +6 (65-71 στο 37’) και έδειξε να κυριαρχεί. Ο Τρε ΜακΛέιν με τρίποντο πλησίασε σε… απόσταση βολής (70-73 στο 39’), αλλά εκεί ο Καββαδάς και ο Χάγκινς με καλάθια «κλείδωσαν» τη νίκη για τον Ηρακλή.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Ανδρικόπουλος, Λόρτος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-14, 41-35, 58-53, 70-79.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 17 (3/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Βασιλόπουλος 3 (1/6 σουτ), ΜακΛιν 13 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Τζόουνς 6 (11 ριμπάουντ), Γκουτιέρες 8 (2), Σκορδίλης 2, Γούνταρντ (0/6 τρίποντα), Μπουρούσης 4, Σαλούστρος 8 (5 ριμπάουντ), Κρόκετ 7 (2), Μάντζαρης 2.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σκουρτόπουλος): Ενετσιόνια 9 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Σαγκς 3 (1), Καββαδάς 14 (8 ριμπάουντ), Χάνλαν 6, Χάγκινς 17 (3/8 τρίποντα, 4 ασίστ), Ίμπανκς 13 (1), Σχίζας 2, Τσαϊρέλης, Βεργίνης 5 (1), Χάτσερ 10 (2).