Τελευταία ενημέρωση 07:41, 25 Απρ 2024
Κατηγορία ΠΑΕ Ατρόμητος

Η αριθμητική απεικόνιση της 8χρονης θητείας του Ούμπιντες

Η 15η Μαϊου 2021 καθιερώνεται πια στην ιστορία του Ατρόμητου ως η ημέρα του Χαβιέρ Ούμπιντες. Η ημέρα που ο σπουδαίος αυτός ποδοσφαιριστής φόρεσε για τελευταία τη φανέλα με το αστέρι και ολοκλήρωσε την 20χρονη ποδοσφαιρική του διαδρομή εκ των οποίων τα οκτώ τελευταία χρόνια στο Περιστέρι. Οι συστάσεις για την αξία αλλά και το ήθος του Ούμπιντες περιττεύουν. Το «Α.Π.» σας παρουσιάζει την αριθμητική απεικόνιση της καριέρας του «Ούμπι» με τα χρώματα του Ατρόμητου που μεταφράζεται συνολικά σε 19.098 λεπτά συμμετοχής σε όλες τις διοργανώσεις. Αναλυτικά τα λεπτά συμμετοχής του σε κάθε περίοδο είναι τα εξής:

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Το πρώτο  παιχνίδι με τη φανέλα του Ατρόμητου ο Χαβιέρ Ούμπιντες το έδωσε στις 17 Αυγούστου 2013 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με αντίπαλο εντός έδρας τον Εργοτέλη (2-2).  Αγωνίστηκε 90 λεπτά και το συνδύασε μάλιστα με την επίτευξη του πρώτου γκολ του. Το τελευταίο  παιχνίδι το έδωσε στις 15 Μαϊου 2021 με αντίπαλο τον Βόλο πάλι εντός έδρας.

Συνολικά το πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής πραγματοποίησε 228 συμμετοχές με το αστέρι στο στήθος.

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Το πρώτο του ματς στο θεσμό του κυπέλλου ήταν στις 29 Σεπτεμβρίου 2013 στον αγώνα Φωστήρας – Ατρόμητος 0-1 όπου αγωνίστηκε για 18 λεπτά. Το τελευταίο του ματς ήταν στις 3 Φεβρουαρίου 2021 στον οδυνηρό αποκλεισμό από τον ΠΑΣ Γιάννινα (2-30. Συνολικά στο Κύπελλο Ελλάδας πραγματοποίησε 39 συμμετοχές.

ΕΥΡΩΠΗ

Το ευρωπαϊκό ντεμπούτο του Ούμπι έγινε στις 22 Αυγούστου 2013 στον αγώνα Ατρόμητος – Άλκμααρ 1-3 όπου αγωνίστηκε 90 λεπτά.  Τελευταίο ματς στις 14 Αυγούστου 2019 στον αγώνα Ατρόμητος – Λέγκια Βαρσοβίας 0-2 στον οποίο αγωνίστηκε για 21 λεπτά.Συνολικά στην Ευρώπη πραγματοποίησε 11 συμμετοχές.

ΓΚΟΛ

Αν και μέσος  ο  Ούμπιντες διακρίθηκε για την ικανότητα του στο σκοράρισμα. Η πρώτη του σεζόν 2013-14 ήταν και η πιο παραγωγική με 8 γκολ σε 99 ματς.  Συνολικά πέτυχε 26 γκολ στο πρωτάθλημα. Δεν σκοράρισε μόνο στη σεζόν 2018-19.  Στο Κύπελλο Ελλάδας βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα μόλις μια φορά στον αγώνα Θύελλα Καμαρίου – Ατρόμητος 0-8 που έγινε στη Ριζούπολη. Στην Ευρώπη σκόραρε δύο φορές. Την πρώτη στο ματς ΑΙΚ Στοκχόλμης – Ατρόμητος 1-3 στις 30 Ιουλίου 2015 και τη δεύτερη στον αγώνα Ντουνάισκα Στρέντα – Ατρόμητος 1-2 στις 25 Ιουλίου 2019. Σε δύο εκτός έδρας ευρωπαϊκές νίκες που συνδυάστηκαν από αντίστοιχες προκρίσεις.

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Η σεζόν 2020-21 στο πιάτο σας! »