Τελευταία ενημέρωση 13:17, 19 Απρ 2024

Πως η Άμιλλα «πέταξε» έξω τον Όμιλο

Κατηγορία Άμιλλα

Κάνοντας καταπληκτική εμφάνιση και όντας ανώτερη σε όλο το ματς η Αμιλλα Περιστερίου νίκησε στην παράταση εκτός έδρας τον ΑΟ Περιστερίου με 3-1 (1-1 ο κανονικός αγώνας) και προκρίθηκε στον 4ο γύρο του κυπέλλου της ΕΠΣΑ.

Η ομάδα του Φώντα Καζακόπουλου έχασε σωρεία ευκαιριών, ενώ είχε και 4 δοκάρια (5΄Ασημακόπουλος, 30΄Γκορίτσι, 72΄Κοπανάς, 115΄Χάλαρης). Αξίζει να σημειωθεί πως όλα τα γκολ της Αμιλλας πέτυχαν παίχτες που ήρθαν από τον πάγκο

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς γκολ, η Αμιλλα προηγήθηκε στο 47΄όταν ο Ασπραδάκης μόλις ένα λεπτό μετά την είσοδο του έκανε το 0-1. Στο 65΄οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίχτες λόγω αποβολής του Τσιλεπή με απευθείας κόκκινη. Στο 79΄τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τον όμιλο, αφού αποβλήθηκε και ο Σετελάρι με 2η κίτρινη. Παρόλα αυτά όμως στο 90+4΄ο Μπούζας ισοφάρισε σε 1-1, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί η κυριαρχία της Αμιλλας ήταν καθολική, με τον Ασπραδάκη στο 108΄με το 2ο προσωπικό του γκολ έκανε το 1-2, ενώ ο Καπίρης στο 118΄διαμόιρφωσε το τελικό 1-3.

ΑΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ: Πήλιος, Τρόκα, Διονυσόπουλος, Βλάμης (59′ Σετελάρι), Κριτσωτάκης, Τσιλεπής, Ζαφειράτος Α. (55′ Νένδος), Βολυράκης (59′ Ζαφειράτος Γ.), Τάσης (55′ Λειβαδάς), Μπούζας, Κουφογιάννης (46′ Μπρίκοβιτς).

ΑΜΙΛΛΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ: Κασάρας, Σωτηρίου, Κατσιούλας (96′ Καπίρης), Ασημακόπουλος, Μουχτής, Πουλέρι, Χάλαρης, Ρεράι (60′ Παππάς), Στασινόπουλος (46′ Ασπραδάκης), Κοπανάς, Γκορίτσι (79′ Κατσαμάς).