Τελευταία ενημέρωση 21:26, 25 Απρ 2024
Κατηγορία Φοίνικας

Μια νίκη με το πιο καθαρό σκορ (0-2) πέτυχε η ομάδα μας, χθες το μεσημέρι στο γήπεδο της Τερψιθέας, όπου και αντιμετώπισε την αντίστοιχη του Ποσειδώνα Γλυφάδας. Παρουσιάζοντας ένα πολύ καλό και αισιόδοξο πρόσωπο, η ομάδα μας -αν και φλυάρισε στο πρώτο μέρος- έφτασε δίκαια στη νίκη αυτή.
Η γηπεδούχος ήταν αυτά που πρώτη απείλησε, έχοντας δοκάρι στο 3ό λεπτό της συνάντησης και εμείς απαντήσαμε χάνοντας μια πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Μάζη. Στη συνέχεια και καθ' όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους χάθηκαν αρκετές ευκαιρίες, με τους ποδοσφαιριστές μας να δημιουργούν πολύ ωραίους συνδυασμούς, φτάνοντας εύκολα στην αντίπαλη περιοχή, κάνοντας όμως κάτι λάθος στο τέλος.

Εκείνο όμως που δεν ήρθε στα πρώτα 45', φαινόταν ότι θα έρθει γρήγορα στο δεύτερο μισό και έτσι έγινε, όταν στο 51ό λεπτό, και ύστερα από έξοχη ομαδική προσπάθεια από τα αριστερά, ο Ηλιόπουλος σέντραρε στη γραμμή της μικρής περιοχής, όπου εκεί βρέθηκε ο Διονάτος, που με κοντινό πλασέ έγραψε το 0-1.
Στη συνέχεια, η γηπεδούχος απώλεσε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση, όταν από το ύψος της μικρής περιοχής, δυο ποδοσφαιριστές της δεν κατάφεραν να κάνουν το εξ' επαφής σουτ.

Το δεύτερο γκολ δεν θα αργούσε, καθώς οι ποδοσφαιριστές μας, έδειχναν να το ψάχνουνε πολύ, και σε συνέχεια της πολύ καλής τους κατάστασης, ήρθε με ένα σουτ εκτός περιοχής του Καλόγηρου, στο 77ό λεπτό. Έτσι, κάπου εκεί κλείδωσε η υπόθεση νίκη και οι ποδοσφαιριστές μας συνέχισαν να δημιουργούν φάσεις, που όμως σε καμία από αυτές δεν κατάφεραν να μετατρέψουν το 0-2 σε 0-3.

Μικρής σημασίας ήταν το γεγονός αυτό, αφού αυτό που κρατάμε από τη χθεσινή μας εμφάνιση ήταν η γενική εικόνα μας, η οποία ήταν πολύ ενθαρρυντική, με τους ποδοσφαιριστές μας να δείχνουν μεγάλη διάθεση για ωραίο ποδόσφαιρο, πιάνοντας πολύ καλή απόδοση σε γενικές γραμμές.