Τελευταία ενημέρωση 15:59, 19 Απρ 2024

Δεν είχε αντίδοτο για τον Κέλι!

Τα πολλά λάθη (20 συνολικά) και η αδυναμία στην εξουδετέρωση του Τζέιμς Κέλι αποτέλεσαν τα δυο στοιχεία που κόστισαν στο Περιστέρι και οδήγησαν χθες στην ήττα (87-68) από τον Άρη στο Αλεξάνδρειο, για την 9η αγωνιστική της Basket League!

Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου στο ξεκίνημα του αγώνα δυσκολεύτηκαν από την πιεστική άμυνα στα όρια του φάουλ που έπαιζαν οι γκαρντ του αντιπάλου, αλλά έφταναν στο καλάθι (13-13 στο 7’ και 25-23 στο 14’).

Ο Τζέιμς Κέλι αποτελούσε όμως τον βασικό πυλώνα επίθεσης του Άρη και «έχτισε» μια διαφορά 6 πόντων (34-28) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Τζέιμς Κέλι βρήκε στήριγμα στον Ζίριους Ουίλιαμς και η διαφορά άρχισε να ανεβαίνει (45-34 στο 24.30’’).

Ο Τεράν Πέτεγουεϊ και ο Λίνος Χρυσικόπουλος με πέντε σερί πόντους μείωσαν (45-39 στο 25’), αλλά στη συνέχεια το δίδυμο Κέλι-Ουίλιαμς ανέβασε την διαφορά στο +20 (62-42 στο 29’), ενώ στο 30’ το σκορ ήταν 62-43.

Το Περιστέρι Vitabiotics έκανε πολλά λάθη που έδωσαν εύκολα καλάθια στο επιθετικό τρανζίσιον για τους γηπεδούχους και η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στο +27 (75-48 στο 34’ και 78-51 στο 35’).

Στα υπόλοιπα πέντε λεπτά το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου ήταν να περιορίσει την έκταση της ήττας με μεγάλα σουτ του Γκλεν Κόζι στο «ντεμπούτο» του με την φανέλα του Περιστερίου Vitabiotics...

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Κατραχούρας, Πουρσανίδης Κ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 36-28, 62-43, 87-68.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 8 (1/6 σουτ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Λόκετ 8 (5 ριμπάουντ), Νετζήπογλου 6 (1), Γουίλιαμς 14 (1/1 δίποντο, 4/7 τρίποντα), Κέλι 26 (11/16 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 11 ριμπάουντ), Τζούιστον 10 (5/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καμάρας, Σιδηροηλίας 4, Πουλιανίτης 8 (2), Πετανίδης 3, Κλόμπουτσαρ (0/5 σουτ), Κώττας (0/3 δίποντα).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ VITABIOTICS (Μανωλόπουλος): ΜακΚρι 5 (1/6 τρίποντ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Πέτεγουεϊ 11 (1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 6 (2), Κατσίβελης 3 (1), Μπράουν 1 (1/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Μορέιρα 6 (3/4 δίποντα), Κόζι 17 (0/1 δίποντο, 5/9 τρίποντα, 2/3 βολές), Σαλούστρος 5 (1), Μίλερ 14 (2).

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Η Κ18 πήρε και τον Παναθηναϊκό! »