Τελευταία ενημέρωση 10:54, 18 Απρ 2024

Παίζοντας σε υψηλό ρυθμό από την αρχή ως το τέλος της αναμέτρησης και με τους Μάρκους Ντένμον και Σακούρ Τζούστον να είναι κυριαρχικοί στο παιχνίδι, το Περιστέρι έκανε χθες περίπατο (102-77) επί της Καρδίτσας, φτάνοντας στις τρεις νίκες στην Basket League αφήνοντας πολλές υποσχέσεις.

Εξαιρετικός στο «ντεμπούτο» του ο Δημήτρης Αγραβάνης που τελείωσε τον αγώνα με 13 πόντους σε 18.04 λεπτά συμμετοχής. Επίσης το Περιστέρι bwin είχε πέντε παίκτες (Ντένμον, Τζούστον, Αγραβάνης, Μπίλαν και Ντέιβις) με διψήφιο αριθμό πόντων, δείγμα του πλουραλισμού που διέπει το παιχνίδι της ομάδας…

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη πίεσαν τον αντίπαλο και στην επίθεση βρήκαν λύσεις από τον Σακούρ Τζούστον στο «ζωγραφιστό» και τον Μάρκους Ντένμον από την περιφέρεια. Οι «κυανοκίτρινοι» από την αρχή «έχτισαν» μια διαφορά (21-10 στο 9’) με καλάθι του Δημήτρη Αγραβάνη, ενώ είχαν προηγηθεί και δυο εύστοχες βολές.

Η Καρδίτσα στηρίχθηκε κυρίως στους Τζέιμς Μπέιτμον και Σαγίντ Πριτζέτ, αλλά ήταν άστοχη από την περιφέρεια (23-12 στο 10’).

Στη δεύτερη περίοδο, συνέβαλλε και ο Μίρο Μπίλαν αξιοποιώντας τις ασίστ του Σακούρ Τζούστον, ενώ ο Μάρκους Ντένμον ήταν το σημείο αναφοράς, καθώς ολοκλήρωσε το πρώτο 20λεπτο έχοντας 21 πόντους σε 13.19 λεπτά συμμετοχής με 8/10 σουτ εντός παιδιάς!

Αυτό το στοιχείο σε συνδυασμό με την καλή άμυνα και την υπεροχή στα ριμπάουντ (25 έναντι 15 των φιλοξενούμενων) οδήγησε το Περιστέρι bwin σε μια διαφορά 17 πόντων (39-22 στο 16’) η οποία έφτασε και στο +23 (48-25 στο 18’) με τρίποντο του Μάρκους Ντένμον.

Την ίδια στιγμή η Καρδίτσα δυσκολεύονταν να σκοράρει και με 2/11 τρίποντα (18.2%) και 10/29 σουτ (34.5%) δεν μπόρεσε να μειώσει τη διαφορά, καθώς το ημίχρονο έκλεισε με 50-30.

Στην επανάληψη, το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε, καθώς μπορεί να βρήκαν κάποια σουτ οι φιλοξενούμενοι με τους Μπέιτμον και Πριτζέτ, αλλά ο Δημήτρης Αγραβάνης που αποτέλεσε την τελευταία μεταγραφική κίνηση του Περιστερίου bwin συνέβαλλε επιθετικά και αποτέλεσε με τον Τζούστον ένα δυνατό δίδυμο στην ρακέτα.

Η διαφορά διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα (62-41 στο 23.40’’) μέχρι και το τέλος του τρίτου 10λεπτου (72-54 στο 30’). Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη με το πόδι στο… γκάζι και καλάθια από τους Τζούστον, Ντέιβις, Ντένμον και Αγραβάνη μπόρεσαν να κρατήσουν μεγάλη απόσταση (92-70 στο 36’) και να φτάσουν στη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαλαμάς, Καρπάνος, Τσιμπούρης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-12, 50-30, 72-54, 102-77.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin (Σπανούλης): Μπίλαν 11 (5/10 δίποντα, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ραντάνοβ 2, Πουλιανίτης 2, Ντένμον 29 (4/4 δίποντα, 7/10 τρίποντα), Ντέιβις 10 (3/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τζούστον 21 (9/13 δίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φρανσίσκο 4, Φύτρος, Μωραΐτης 10 (2/2 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Αγραβάνης 13 (5/9 δίποντα, 3/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζούγρης, Σταυρακόπουλος.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Αγγέλου): Μποχάιμ 4, Πριτζέτ 25 (3/6 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπέιτμον 19 (5/10 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Αγραβάνης 7 (1), Γόντικας 6, Αθηναίου, Καρράς, Καλαϊτζάκης, Ντελόριε 8 (10 ριμπάουντ), Τσούκας, Γκάμπροβσεκ 6 (3/4 δίποντα), Πεφάνης.

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Σπανούλης: «Δείξαμε αντίδραση και χαρακτήρα» »