Μεγάλη νίκη για την πόλη και τη φανέλα!

Δεν ξέρουμε τι θα γίνει στη Γαλλία πάντως η σημερινή μεγάλη νίκη επί της Ντιζόν είναι για την πόλη και τη φανέλα. Με κατάθεση ψυχής από τους παίκτες και με συγκλονιστικό κόσμο στην κερκίδα που μας θύμισε τα παλιά ο ΓΣΠ γονάτισε τους Γάλλους στην παράταση (92-88) ισοφάρισε σε 1-1 και έκανε το χρέος του.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν να έχουν το προβάδισμα με +4 λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να ισοφαρίσουν. Μάλιστα, έχασαν και στο τρίποντο στο φινάλε, με το ματς να οδηγείται με αυτό τον τρόπο στην παράταση. Εκεί όμως η ελληνική ομάδα έδειξε από τι μέταλλο είναι φτιαγμένη!

Ο Φρανσίσκο ήταν πρώτος σκόρερ για το Περιστέρι bwin (19π.), με τους Ντένμον, Αγραβάνη και Μπίλαν να έχουν όλοι από 16 πόντους. Από την άλλη πλευρά, διακρίθηκαν οι Ντουκοτέ και ΜακΝτάφι, με 21 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς

O Aγραβάνης έκανε το 7-6 για το Περιστέρι Bwin στα μέσα της πρώτης περιόδου. Ο Έλληνας ψηλός δημιουργούσε προβλήματα στην άμυνα της Ντιζόν και έφτασε στους επτά πόντους, κάνοντας το 10-8. Ο ΜακΝτάφι με ωραίο τελείωμα σκόραρε για το 12-15 στο 8'. Ο Χρόβατ με τρίποντο έκανε το 12-20 και έφτασε τους 10 πόντους.

Οι Γάλλοι ξέφυγαν με 12 πόντους, αφού ο Ντουκότε ευστόχησε σε τρίποντο για το 16-28 στο 13'. Ο Φρανσίσκο μείωσε σε 22-28 με τρίποντο, αναγκάζοντας σε timeout τη Ντιζόν. Ο Φρανσίσκο το πήρε πάνω του και ισοφάρισε σε 28-28 στα μέσα της περιόδου. Ο Ντουκότ έγραψε το 37-40 στην τελευταία φάση του ημιχρόνου.

O Mπίλαν σκόραρε για το 49-47 του Περιστερίου Bwin. O Mπίλαν έδινε λύσεις στην ομάδα του Σπανούλη και έγραψε το 56-54, ενώ ο Κασελάκης από τη γωνία έκανε το 61-54 στο 28'. Ο ΜακΝτάφι μείωσε σε 61-59 στο 29', αλλά ο Φρανσίσκο απάντησε για το 64-59.

Ο Ντένμον έγραψε το 73-71, πέντε λεπτά για το τέλος του ματς, ένώ ο Μπρέμπλι έδωσε προβάδισμα για το 73-74 στη Ντιζόν. Ο Τζούστον σκόραρε για το 75-74 στο 38'. Ο Ντένμον έκανε το 78-74 με τρίποντο. Ο Χόλστον μείωσε σε 78-76, ενώ ο Ντένμον έκανε το 80-76. Ο ΜακΝτάφι μείωσε σε 80-79 στα 28 δευτερόλεπτα. O Mωραϊτης έκανε το 81-79, με τον Γουέρ να ισοφαρίζει, 14 λεπτά για το τέλος. O Mωραϊτης έκανε πέντε δευτερόλεπτα στην επαναφορά, μια απόφαση των διαιτητών που έκανε έξαλλους τους ανθρώπους του Περιστερίου. Ο Χρόβατ αστόχησε για τρεις και το ματς πήγε στην παράταση.

Ο Μπίλαν έκανε το 88-85 στο 42', ενώ ο Γουέρ στο 44' ισοφάρισε σε 88-88. Ο Μπίλαν έκανε το 89-88 στα 39 δευτερόλεπτα. Ο Φρανσίσκο έκανε το 90-88 στα 12 δευτερόλεπτα, ενώ ο Ντένμον έγραψε το 92-88.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 37-40, 64-59, 81-81, 92-88 (παρ.)