Τελευταία ενημέρωση 04:21, 25 Απρ 2024

Έχασε το προβάδισμα για τη 3η θέση!

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του ματς, αν και η ομάδα του Σπανούλη δεν άφηνε την διαφορά να ξεφύγει, μένοντας στο ματς μέχρι το 39′.

Το Περιστέρι ηττήθηκε στα Άνω Λιόσια χθες από την ΑΕΚ με 68-64 και έχασε το προβάδισμα για την 3η θέση στην κανονική διάρκεια.

Οι νικητές ανέβηκαν στο 9-5 και πλέον έχουν +1 νίκη από τους ηττημένους (8-6), ενώ έχουν και το πλεονέκτημα σε ισοβαθμία (80-84 το ματς του πρώτου γύρου).

O Φλιώνης έδειξε τον δρόμο για την ομάδα του (χωρίς Φρέιζερ και Μάντσεν) με 14 πόντους, ενώ Μίτσελ, Στρέλνιεκς και Γιάνκοβιτς έδωσαν πολλές βοήθειες.

Το ματς δεν ξεκίνησε ιδιαίτερα καλά, με το σκορ μετά από 2:30′ να είναι στο 1-2. Γρήγορα οι δύο ομάδες βρήκαν τα πατήματά τους, με την ΑΕΚ να κάνει το 13-9, αλλά το Περιστέρι με Ντένμον και Φρανσίσκο ισοφάρισε σε 16-16 στο 10′. Το σκηνικό ανάλογο στη δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να μην σκοράρουν για 2′. Όταν το έκαναν, όμως, έδειξαν γιατί το ματς πρόκειται για ντέρμπι, με την ΑΕΚ να παίρνει το προβάδισμα με 31-30, αλλά το Περιστέρι έκλεισε το ημίχρονο στο 31-33. Η ΑΕΚ βγήκε… αγριεμένη στη τρίτη περίοδο και με 15-0 σε 3′ πήγε στο 46-33 με μπροστάρη τον Φλιώνη. Το Περιστέρι δεν έμεινε εκεί και έβγαλε αντίδραση με τον Αγραβάνη, για να μειώσει το σκορ σε 52-46 στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και μείωσαν σε 52-49. Η ΑΕΚ πήρε ξανά τον έλεγχο του ματς για το +10 (63-53), ο Ντένμον έκανε το 63-58 στο 39′, αλλά ο Φρανσίσκο αστόχησε σε τρίποντο στο -9” (68-62) για το τελικό 68-64.

Το Περιστέρι μείωσε σε 63-58 στο 39′, αλλά ο Μπίλαν αστόχησε σε καθοριστική επίθεση, με τον Μίτσελ να έχει 1/2 βολές στο -43” για το 64-58.

Μην ξεχνάμε και το 15-0 της ΑΕΚ στις αρχές της τρίτης περιόδου για το +13 (46-33), διαφορά που σε ένα τέτοιο ”κλειστό” παιχνίδι πάντα κάνει την διαφορά.

Ο Φλιώνης με 14 πόντους και 6/7 σουτ έκανε την διαφορά για την ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 31-33, 52-46, 68-64

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 14, Γιάνκοβιτς 10, Μάιλς 10, Ουίλιαμς, Μίτσελ 9, Κόνιαρης, Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος, ΜακΓκρίφ 3, Γόντικας 4, Παπαδάκης 6, Στρέλνιεκς 12

Περιστέρι (Σπανούλης): Μπίλαν 9, Φρανσίσκο 17, Ντένμον 13, Κασελάκης 10, Περσίδης, Φύτρος, Μωραϊτης, Ραντάνοφ, Πουλιανίτης, Αγραβάνης 14, Ζούγρης 1, Σταυρακόπουλος

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Σπανούλης: «Παίξαμε αγχωτικό μπάσκετ» »