Τελευταία ενημέρωση 08:31, 19 Απρ 2024

Με «κολοσσό» Κασελάκη πιο κοντά στην 4αδα!

Με κολοσσό τον Κασελάκη που έκανε καταπληκτικό παιχνίδι και κομβικό τον Φρανσίσκο το Περιστέρι έκανε σήμερα ένα ακόμη ένα βήμα πιο κοντά στην εξασφάλιση της παρουσίας του στην τετράδα της Backer Leauge.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πάτησε το… γκάζι στην τέταρτη περίοδο και επικράτησε 88-78 του Κολοσσού, φτάνοντας στην τέταρτη σερί νίκη που την ανέβασε στο 13-7 σΑπό την άλλη, οι Ροδίτες υποχώρησαν στο 9-10.

Κορυφαίος ο διεθνής φόργουορντ με 21 πόντους, με τον Ντένμον να προσθέτει 16π. Στους 15π. σταμάτησε ο Γάλλος γκαρντ, ενώ νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Μπίλαν με 13π. και 11 ριμπάουντ. Σε κομβικά σημεία του αγώνα «μίλησε» πάντως με τα κλεψίματα του και καθοριστικά καλάθια ο Φρανσίσκο.

Από τον Κολοσσό, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κόφεϊ με 17 πόντους.

Το ματς
Καλύτερο ξεκίνημα από το Περιστέρι, καθώς προηγήθηκε 11-3 στα πρώτα τρία λεπτά και διατηρούσε σταθερά μία διαφορά ασφαλείας (20-13), μέχρι το 6’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Κολοσσός έβγαλε αντίδραση μέσα από την άμυνά του, αλλά και την είσοδο του Μορέιρα στο παρκέ, για την ανατροπή και το προβάδισμα (24-25), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Κόφεϊ διατηρούσε τους φιλοξενούμενους στο +3 (26-29) στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, με τον Κασελάκη να απαντά για το προβάδισμα (31-29) της ομάδας του Σπανούλη, στο 14’. Έκτοτε, ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε ακόμη περισσότερο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι, ενώ το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τις βρήκε με το ισόπαλο 43-43.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα από τον Κολοσσό στο δεύτερο μέρος, με τους Ντίξον και Μορέιρα να τον στέλνουν στο +6 (47-53), στο 24’. Η απάντηση του Περιστερίου bwin ήρθε από Κασελάκη και Μωραΐτη για την ισοφάριση (55-55), στο 26’. Στη συνέχεια, η εικόνα του ματς έμεινε ίδια, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και στο τέλος να ήταν μαζί (66-66).

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου, οι Φρανσίσκο και Κασελάκης έσπρωξαν την ομάδα του Σπανούλη σε επιμέρους σκορ 9-2, για το +7 (75-69), στο 33’. Στη συνέχεια, το Περιστέρι bwin είχε τον έλεγχο, διατηρώντας σταθερά τη διαφορά (83-76) και παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 88-78.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 43-43, 66-66, 88-78