Τελευταία ενημέρωση 05:03, 25 Απρ 2024

Με πρωταγωνιστές τους Σίμπσον και Κάουαν, ο Προμηθέας επικράτησε 91-83 του Περιστερίου, βάζοντας τέλος στο σερί νικών του και παράλληλα… φωτιά για την τετράδα!

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη γνώρισε την πρώτη της ήττα έπειτα από τέσσερις σερί νίκες, αλλά παράλληλα κράτησε το +20 (88-68) της νίκης της στον πρώτο γύρο, υποχωρώντας στο 13-8.

Από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν 13 κλεψίματα, ξεχώρισε ο Ντένμον με 19 πόντους, ενώ κοντά στο νταμπλ-νταμπλ ήταν ο Μπίλαν με 18π. και 9 ριμπάουντ.

Το ματς
Μετά το ισορροπημένο πρώτο τρίλεπτο (4-6), ο Προμηθέας πάτησε το… γκάζι και με μπροστάρηδες τους Μουράτο και Κάουαν έκανε επιμέρους σκορ 14-2 και πήγε στο +10 (18-8), στο 6’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του ματς απέκτησε έναν… ξέφρενο ρυθμό, με το Περιστέρι bwin να πλησιάζει στο καλάθι (29-27), αλλά τον Γκίκα να διαμορφώνει με buzzer beater το 31-27 της πρώτης περιόδου.

Με πρωταγωνιστές τους Γκίκα και Χογκ, οι Πατρινοί διατηρούσαν το προβάδισμά τους, φτάνοντας στο +6 (43-37), στο 15’. Ωστόσο, στη συνέχεια το ματς ανήκε στην ομάδα του Βασίλη Σπανούλη. Μέσα από την άμυνά τους, οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο και με τον Μπίλαν να κυριαρχεί στη ρακέτα, έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο ισόπαλο 47-47.

Το ίδιο καλά μπήκε το Περιστέρι bwin και στο δεύτερο μέρος, με τους Ντένμον και Κασελάκη να δίνουν το προβάδισμα και τον Μπίλαν να το πηγαίνει στο +3 (52-55), στο 23’. Στη συνέχεια, ο Προμηθέας απάντησε με τον «ζεστό» Σίμπσον και με σερί 12-0, πήγε στο +9 (64-55), στο 26’. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε από τον Ντένμον, ο οποίος πήρε… μπρος και έτσι η διαφορά έπεσε στο -3 (68-65), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με τα απανωτά τρίποντα των Σίμπσον και Κάουαν, οι Πατρινοί ξέφυγαν στο +12 (77-65), στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου, ενώ ο Κόντιτ τους έστειλε στο +13 (84-71), στο 35’. Εκεί, οι παίκτες του Σπανούλη έσφιξαν αμυντικά και με καλάθια στο ανοικτό γήπεδο πλησίασαν στο -4 (84-80), στο 37’. Ωστόσο, στα εναπομείναντα λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία και διατηρώντας το προβάδισμά τους έφτασαν στη νίκη με το τελικό 91-83.

Τα δεκάλεπτα: 31-27, 47-47, 68-65, 91-83

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Έχασε στις λεπτομέρειες (91-83) »