Τελευταία ενημέρωση 09:56, 24 Απρ 2024

Πτήση στους «4» σε μια φανταστική χρονιά!

(2 ψήφοι)

Στο τέλος νικάει πάντα ο καλύτερος!. Έστω και αν χρειάστηκε δύο παρατάσεις σε ένα αδιανόητο ματς ο ΓΣΠ κατάφερε να επικράτησε 113-99 της ΑΕΚ στα Άνω Λιόσια, κάνοντας το 2-0 στη μεταξύ τους σειρά και εξασφαλίζοντας έτσι την πρόκριση στα ημιτελικά της φετινής Basket League, εκεί όπου θα συναντήσει τον Παναθηναϊκό! Μια φανταστική χρονιά για την ομάδα, μην ξεχνάμε τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας κλείνει ιδανικά!. Και βέβαια τίποτα δεν έχει τελειώσει ακόμη....

Οι νικητές κατάφεραν είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, είδαν την ΑΕΚ να τους ισοφαρίζει με σερί τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας, όμως η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη επικράτησε με επί μέρους σκορ 17-3 στη δεύτερη παράταση, πανηγυρίζοντας τη μεγάλη νίκη.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ντένμον (26π.), Φρανσίσκο (22π.), Χάμερ (16π.) Κασελάκης (14π.) και Μπίλαν (12π, 10 ριμπ.), ενώ για την Ένωση ξεχώρισαν Γουίλιαμς (27π.), Λεμάρ (20π.) και Μίτσελ (16π, 10 ριμπ.).

Το ματς

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με το Περιστέρι bwin να μπαίνει πιο συγκεντρωμένο και την ΑΕΚ να είναι άστοχη στις πρώτες επιθέσεις της. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 9-2, παίρνοντας συνεχόμενα καλάθια και φάουλ με Μπίλαν και Περσίδη. Η Ένωση ξεκίνησε το ματς με 1/10 δίποντα, αλλά και 3/3 τρίποντα, μένοντας χάρη σε αυτά κοντά στο σκορ, ενώ πέρασε μπροστά με 17-16, με τον Γουίλιαμς να πετυχαίνει τους πρώτους του πόντους στην βραδιά και τον Μάντσεν, ο οποίος έδωσε ενέργεια στην ΑΕΚ με την είσοδό του στο παρκέ, να ευστοχεί σε δύο βολές. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν για σχεδόν 4 λεπτά χωρίς καλάθι, η ΑΕΚ έφτιαξε μεγάλο σερί 18-5 και έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 27-18 (4/5 τρίποντα).

Ο Φρανσίσκο με το δεύτερο τρίποντό του στο ματς (έφτασε τους 9 προσωπικούς πόντους σε εκείνο το σημείο του ματς) και ο Μπίλαν με όμορφο hook, μείωσαν σε 27-23 για το Περιστέρι bwin στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, πριν οι Μάντσεν και Γουίλιαμς επαναφέρουν το προβάδισμα της ΑΕΚ στο +7 (32-25). Σε εκείνο το σημείο του αγώνα η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη βελτίωσε κατακόρυφα την άμυνά της και με πρωταγωνιστές τους Φρανσίσκο και Μπίλαν (ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με double-double, 12 πόντους και 10 ριμπάουντ), έφτιαξε σερί 12-2, χάρη στο οποίο πέρασε μπροστά 34-37. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν απόλυτα το καλό μομέντουμ που δημιούργησαν, η ΑΕΚ συνέχιζε να είναι άστοχη (ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 9/26 δίποντα) και το Περιστέρι bwin πήγε στα αποδυτήρια έχοντας επικρατήσει με το εντυπωσιακό 36-14 στη δεύτερη περίοδο και έχοντας στα χέρια του προβάδισμα 13ών πόντων (54-41)!

Η ΑΕΚ ξεκίνησε την τρίτη περίοδο βελτιώνοντας αισθητά την αμυντική της λειτουργία, μην επιτρέποντας στο Περιστέρι bwin να σκοράρει καλάθι στα πρώτα δύομιση λεπτά της περιόδου. Στην άλλη πλευρά του παρκέ, ο Λεμάρ έγινε διψήφιος μειώνοντας σε 43-54, πριν ο Μίτσελ ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο (45-54). Ο Κασελάκης σκόραρε με τρίποντο για το 54-57, ο Γουίλιαμς με 5 σερί δικούς του πόντους, έφτασε τους 15 προσωπικούς και μείωσε σε 50-57, αλλά οι Πουλιανίτης και Χάμερ επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (52-63). Ο Γουίλαμς έφτασε τους 19 πόντους για χάρη της ΑΕΚ, η οποία με σερί 10-2 μείωσε σε 66-70, αλλά ένα τρίποντο του Χουγκάζ και ένα λάθος του Λεμάρ που οδήγησε σε άνετο λέι απ του Χάμερ, έφεραν το 68-75 της τρίτης περιόδου.

Ο Φλιώνης μείωσε σε 70-75 με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, αλλά ο Ντένμον με τρίποντο επανέφερε τη διαφορά υπέρ των φιοξενούμενων σε διψήφια επίπεδα (70-80). Ο Γουίλιαμς με τρίποντο μείωσε σε 75-82, αλλά ο Φρανσίσκο απάντησε άμεσα για το 75-85, πριν οι Λεμάρ και Μίτσελ διαμορφώσουν το 79-85, με 3 λεπτά να μένουν για το φινάλε. Με σερί 6-0 και 4 διαδοχικούς πόντους του Λεμάρ στα τελευταία λεπτά, η ΑΕΚ πλησίασε στον πόντο (85-86), ο Ντένμον αστόχησε σε μια κρίσιμη βολή, ο Φλιώνης ισοφάρισε σε 87-87, ο Φρανσίσκο αστόχησε σε buzzer-beater τρίποντο και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Τελευταία τροποποίηση στις Πέμπτη, 27 Απρίλιος 2023 22:06
Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Σπανούλης:«Περήφανος για τους παίκτες μου»! »