Παγκόσμια λάμψη για τον Χριστοφορίδη!

Κατηγορία Δελφίνια

Τη μεγαλύτερη νίκη σε όλον τον υγρό στίβο, αλλά και σε όλον τον ελληνικό αθλητισμό για το έτος 2015 πραγματοποίησε ο Χρήστος Χριστοφορίδης, αθλητής των Δελφινιών Περιστερίου.

Ο Έλληνας πρωταθλητής στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Τεχνικής Κολύμβησης στο Γιαντάι στην Κίνα στα 800μ επιφανείας με χρόνο 6:18.00 ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, μένοντας μόνο 2 δευτερόλεπτα μακριά από το παγκόσμιο ρεκόρ κάνοντας φυσικά νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Στα 400μ επιφάνεια κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο κάνοντας και εδώ διπλό πανελλήνιο ρεκόρ και στους προκριματικούς και στους τελικούς με χρόνο 2:58.11. Στα 200μ με διπλά πέδιλα έμεινε στην 5η θέση με 1:39.03. Τέλος με τη συμμετοχή του στις σκυταλοδρομίες 4Χ200μ και 4Χ100μ κατέκτησε την 7η και 8η αντίστοιχα θέση.

Ακόμα 4 αθλητές  έλαβαν μέρος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στην Κίνα, η Δέσποινα Μακριά, η Σοφία Κτενά, ο Λυκούργος Κατσιάρας και ο Σταύρος Κουρλάκης. Όλοι τους κατάφεραν να προκριθούν σε τελική 8άδα.

Η Ελληνίδα βασίλισσα των μεγάλων αποστάσεων Δέσποινα Μακριά έφτασε μια ανάσα από το βάθρο στα 6000μ μαραθώνιας κολύμβησης μένοντας έτσι στην 4η θέση στον κόσμο με χρόνο 1 ώρα και 6 λεπτά. Μια θέση στην 8άδα κέρδισε στο αγώνισμα 1500μ καθώς με χρόνο 14:01.60 κατέκτησε την 7η θέση. Στα 800 μ τέλος, με χρόνο 7:12.76 πήρε την 9η θέση. Στη μικτή σκυτάλη των 4Χ2000μ ανοιχτής θάλασσας κατέκτησε την 4η θέση.

Ο Λυκούργος Κατσιάρας κατάφερε να προκριθεί στον τελικό των 1500μ και έμεινε στην 8η θέση με 12:59.65, ενώ στα 800μ κατετάγη 12ος με χρόνο 6:50.33. Με την σκυτάλη της εθνικής ομάδας στα 4Χ2000μ   κατέκτησε και αυτός την 4η θέση.

Ο δευτεραθλητής Ευρώπης Σταύρος Κουρλάκης ύστερα από την παρουσία του στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων στο Βελιγράδι κατέκτησε στην Κίνα την 9η θέση στα 1500μ με χρόνο 13:02.61. Και αυτός στην μικτή σκυτάλη στα 4Χ2000μ κατέλαβε την 4η θέση και την 7η στην 4Χ200μ.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Σοφία Κτενά στη δύσκολη μάχη των σπριντ αναδείχτηκε 5η στα 50μ άπνοια με 16.51, 6η στα 100μ υποβρύχιο με 37.38 και 11η στα 50μ επιφάνειας με 18.75.

Οι αθλητές του περιστεριώτικου συλλόγου  απέδειξαν πως σε αυτές τις δύσκολες συνθήκες που διανύει η χώρα μας, με θέληση και επιμονή μπορούμε να καταφέρουμε τα πάντα.

Τελευταία τροποποίηση στις Τρίτη, 13 Οκτώβριος 2015 15:03